2024-03-28

2020-03-23

Szanowni koleżanki i koledzy
Marynarze - członkowie NSZZ Solidarność PŻM

Jestem przekonany, że w obecnej sytuacji naszym wspólnym obowiązkiem jest niesienie niezbędnej pomocy marynarzom i ich rodzinom m.in. poprzez doradztwo i przekazywanie podstawowych informacji ITF/ETF i WHO.

Na stronie internetowej i FB KSMMiR NSZZ „Solidarność” znajdują się dwa artykuły ws zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Proszę o zapoznanie się z w/w artykułami a w szczególności z wytycznymi, które zawierają:

• plan postępowania w przypadku COVID-19
  • informacje przed wejściem na pokład
  • informacje przed zejściem ze statku
  • kontrola przed wejściem na pokład
  • edukacja
  • postępowanie w przypadku podejrzanych sytuacji na pokładzie
  • obowiązki armatora
  • zejście na ląd podejrzanego przypadku/przypadków
  • wymogi dotyczące powiadamiania i sprawozdawczości Państw-Stron WHO
  • postępowanie z kontaktami
  • środki podejmowane na statku
  • czyszczenie i dezynfekcja
  • śledzenie wybuchu epidemii
  • badanie epidemiologiczne
  • badania środowiskowe

Jednocześnie informuję, że MK NSZZ Solidarność przy PŻM oraz  KSMMiR NSZZ „Solidarność” zwróciła się do dyrekcji PŻM z prośbą o przekazanie wydanych instrukcji postępowania dla załóg statków  w zakresie zapobiegania i rozprzestrzeniania COVID-19 na statkach Grupy PŻM. Korespondencję w tej sprawie, wraz z odpowiedziami otrzymaliśmy.

Wszelkie procedury zostały przesłane na statki Grupy PŻM. Proszę wszystkich delegatów załogowych ze statków Grupy PŻM aby w przypadku jakichkolwiek nieprawidłowości związanych z zabezpieczeniem zdrowia załogi ( brak środków ochrony higieniczno-sanitarnej itp.) poinformowali o tym fakcie  drogą e-mail odpowiednie służby armatora. Informacje te, prosimy przekazywać także do wiadomości  Związków Zawodowych.

Jacek Kramarczyk
Przewodniczący MK  NSZZ „Solidarność” przy PŻM

1. link do Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 13 marca 2020 r.
    w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20200000433/O/D20200433.pdf
  2. link do Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 14 marca 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20200000441/O/D20200441.pdf
  3. link do artykułu "Załogi statku wykonujące czynności zawodowe – bez kwarantanny" https://www.portalmorski.pl/bezpieczenstwo-granice/44649-zalogi-statkow-wykonujace-czynnosci-zawodowe-bez-kwarantanny