2024-03-28
Życzenia Wielkanoc 2024

KOMUNIKAT 34/2020

Czy należysz do związku zawodowego? Bycie członkiem związku zawodowego może stanowić taką różnicę jaka jest pomiędzy otrzymaniem pomocy medycznej, której potrzebujesz gdy połamiesz kości ? a cierpieniem przez całe życie bez odpowiedniego leczenia.

Oznacza to otrzymanie zapłaty za twoją pracę zamiast bycia oszukanym. Oznacza to, że po twojej stronie jest ktoś, gdy jesteś oszukiwany przez kapitana lub firmę. Oznacza to powrót do domu po zakończeniu kontraktu z pieniędzmi, które ci się należą, z pieniędzmi na koncie.

Marynarze zwykle pracują na podstawie marynarskiej umowy o pracę (seafarer's employment contract). W trakcie swojej kariery zawodowej możesz pracować dla wielu różnych pracodawców, na różnych statkach. Wiele z nich jest pokrytych przez tak zwane „ITF CBA”, określeniem, które być może słyszałeś. Oznacza ono, że na statku obowiązuje zatwierdzony przez ITF układ zbiorowy pracy, podpisany przez ITF lub afiliowane w nim związki zawodowe marynarzy z całego świata. Dlatego nazywane są CBA – zatwierdzone przez ITF.

Niezależnie od tego czy jesteś na statku pokrytym przez ITF czy nie – to dla własnego bezpieczeństwa powinieneś należeć do związku marynarzy w swoim kraju. Bycie członkiem związku zapewnia ochronę, wyższe zarobki, lepsze warunki i świadczenia, które mogą obejmować także twoją rodzinę.

Związek zawodowy to organizacja utworzona przez pracowników w celu ochrony praw i interesów swoich członków – ich wynagrodzeń, świadczeń i warunków pracy. Kiedy pracownicy działają razem związki zawodowe są silniejsze.

Zachęcamy MARYNARZY do:

• skontaktowania się z krajowym związkiem marynarzy,
  • zapytania jakie są warunki przynależności do związku zawodowego (prawa i korzyści), oraz
  • przystąpienia do krajowego związku zawodowego afiliowanego w ITF.