Międzyzakładowa
Organizacja Związkowa

NSZZ Solidarność

przy PŻM

"Zielony Ład"
zasady refundacji za wypoczynek sobotnio-niedzielny w OW Drawno w 2024r
2024-04-03
Dnia 28 marca 2024 roku otrzymaliśmy bardzo dobrą i obiecującą wiadomość z Rady Dialogu Społecznego

KOMUNIKAT 95/2022 w/s zmiany zasad naliczania świadczeń członkom załogi zatrudnionym na promach

2022-06-11

Szanowne koleżanki i koledzy W związku z wątpliwościami związanymi z interpretacją Układu Zbiorowego CYFADACO a co za tym idzie wg nas błędną interpretacją armatora zwróciliśmy się do kancelarii prawnej z prośba o analizę prawną i uprzejmie wskazujemy co następuje.

1. Stan faktyczny

Z dniem 15 kwietnia 2022 r. Cyfadaco Shipmanagement Limited [dalej: „Cyfadaco”], na podstawie decyzji Dyrektora dokonało zmiany zasad naliczania świadczeń członkom załogi zatrudnionym na promach. Najistotniejsza zmiana dotyczyła sposobu naliczania zasiłku chorobowego. Zgodnie z nowymi wytycznymi zasiłek chorobowy naliczany jest w przypadku choroby marynarza na statku i zejścia ze statku z tego powodu, w trakcie trwania jego zmiany.Dotychczas, na podstawie decyzji Dyrektora Cyfadaco z 31 stycznia 2018 r. zasiłek chorobowy był naliczany zarówno w przypadku zachorowania marynarza na statku (i zejścia z tego powodu ze statku w trakcie zmiany) jaki i w przypadku zachorowania marynarza podczas pobytu w domu.

2. Przedmiot oceny

W związku ze zmianą sposobu naliczania zasiłku chorobowego, wprowadzoną decyzją Dyrektora Cyfadaco z dnia 15 kwietnia 2022 r., powstała po stronie Międzyzakładowej Komisji NSZZ „Solidarność” przy PŻM wątpliwość co do prawidłowości i skuteczności dokonanej zmiany i w związku z tym powierzono Kancelarii dokonanie oceny w przedmiotowym zakresie.

 
3. Materiał do analizy

Podstawą do udzielenia odpowiedzi na przedstawione pytania były dostarczone materiały w postaci:

  • Decyzji Dyrektora Cyfadaco z 31 stycznia 2018 r.;
  • Decyzji Dyrektora Cyfadaco z 15 kwietnia 2019 r.;
  • Pismo Przewodniczącego MK NSZZ „Solidarność” przy PŻM z 9 maja 2022 r.;
  • Pismo Kierownika Działu Wynagrodzeń i Spraw Socjalnych PŻM z 13 maja 2022 r.;
  • Pismo Przewodniczącego MK NSZZ „Solidarność” przy PŻM z 16 maja 2022 r.;
  • Pismo Kierownika Działu Wynagrodzeń i Spraw Socjalnych PŻM z 20 maja 2022 r.;
  • Wyciąg z Układu Zbiorowego ITF TCC dla marynarzy zatrudnionych na promach [dalej: „Układ Zbiorowy”].

4. Analiza

W celu udzielenia odpowiedzi na pytania stanowiące przedmiot oceny, w pierwszej kolejności należy przeanalizować postanowienia Artykułu 22 Układu Zbiorowego, który stanowi:
„Article 22: Sick pay

22.1  When a Seafarer is signed off and landed at any port because of sickness a pro rata payment of his basic wages plus guaranteed overtime shall continue until he has been repatriated at the Company's expense or has arrived at his home or place of his original engagement, whichever place is more convenient for the Seafarer.
 
22.2  Thereafter he shall be entitled to sick pay at a rate equivalent to his basic wages and subsistence allowance (as per Article 12) while he remains sick up to a maximum of 130 days after repatriation. The provision of sick pay following repatration shall be subject to submission of valid medical certificate, without undue dely.
 
22.3  In the event of an injury sustained in consequence of an accident during the service on board or while traveling to or from the vessel the same provisions shall apply as provided in above sub-paragraph, but the injured Seafarer is entitled to sick pay at a rate equivalent to his basic wages and subsistence allowance (as per Article 12) while he remains injured until he is fully recovered or his incapacity, according to Article 24.2  below, is declared to be of the permanent character.
 
22.4  Proof of his continued entitlement to sick pay shall be by submission of satisfactory medical reports, endorsed, where necessary, by the Company appointed doctor. At the time he leaves the Ship the Seafarer shall be paid an advance of his sick pay for the estimated number of days certified by doctor for whom he is expected to be sick or injured.”
 
Z treści klauzuli 22.2, którą należy czytać łącznie z klauzulą 21.1 wynika, że marynarz jest uprawniony do zasiłku chorobowego (ang. sick pay) w przypadku, gdy zejdzie ze statku z powodu choroby. Zasiłek wypłacany jest przez okres trwania choroby, w kwocie stanowiącej równowartość jego wynagrodzenia podstawowego (ang. basic wages) oraz dodatku na utrzymanie (ang. subsistance allowance), począwszy od dnia następującego po dniu wykonania repatriacji albo powrotu do domu albo miejsca pierwotnego zatrudnienia, jednakże nie dłużej niż przez 130 dni. Z postanowień zawartych w Art. 22 Układu Zbiorowego nie wynika by marynarz był uprawniony do zasiłku chorobowego w przypadku, gdy zachoruje w domu w czasie wolnym (przed kolejnym zaokrętowaniem).Na gruncie Decyzji Dyrektora Cyfadaco z 15 kwietnia 2022 r. [dalej: „Decyzja z 15.04.2022 r.”] kwestia zasiłku chorobowego została opisana w punkcie 1 (Zwolnienia lekarskie (CBA Art.22 sick pay) w podpunkcie 3, który stanowi:
„W przypadku choroby członka załogi i zejścia ze statku w trakcie trwania zmiany zasiłek chorobowy nalicza się od wynagrodzenia podstawowego plus dodatku na utrzymanie (1/28 – wynagrodzenie podstawowe plus dodatek na koszty utrzymania za każdy dzień) (CBA Art. 22.2) od dnia następnego po dniu dojazdu do miejsca zamieszkania przez okres 130 dni (CBA Art. 22.2).”   
 
Zestawiając dokonaną powyżej interpretację zapisów art. 22 Układu Zbiorowego odnoszących się do uprawnienia do zasiłku chorobowego z przytoczonym powyżej zapisem zawartym w punkcie 1 podpunkt 3 Decyzji z 15.04.2022 r., należy stwierdzić, że są one tożsame co oznacza, że sposób naliczania zasiłku chorobowego wskazany w Decyzji z 15.04.2022 r. jest zgody z postanowieniami Układu Zbiorowego.
Wobec powyższego rozważenia wymaga czy dokonana przez Cyfadaco zmiana sposobu naliczania świadczeń dla marynarzy odnosząca się do zasiłku chorobowego została skutecznie dokonana. Jak wskazano powyżej naliczanie zasiłku chorobowego w przypadku, gdy marynarz zachoruje w domu w czasie wolnym (przed kolejnym zaokrętowaniem) nie ma swoich podstaw z treści Układu Zbiorowego. Z przekazanych informacji i dostarczonych dokumentów nie wynika też, aby źródłem takiego działania było jakiekolwiek porozumienie zawarte przez Cyfadaco, w tym z organizacjami związkowymi.Wobec tego należy uznać, że jego jedynym źródłem była Decyzja Dyrektora Cyfadaco z 31 stycznia 2018 r. [dalej: „Decyzja z 31.01.2018 r.”], czyli dobrowolna decyzja Cyfadaco. W związku z tym, skoro Cyfadaco nie było zobowiązane do naliczania zasiłku chorobowego w okolicznościach wskazanych w punkcie 1, podpunkcie 5 Decyzji z 31.01.2018 r., a jego wypłata przez Cyfadaco następowała dobrowolnie w oparciu o wewnętrzną decyzję Cyfadaco, to również zaprzestanie wypłaty zasiłku chorobowego w oparciu o suwerenną decyzję Cyfadaco należy uznać za dopuszczalne i skuteczne.

5. Wnioski

Odpowiadając na wątpliwości stanowiące przedmiot niniejszej oceny, niniejszym wskazujemy, iż:
Sposób naliczania zasiłku chorobowego wskazany w Decyzji z 15.04.2022 r. jest zgodny z postanowieniami Układu Zbiorowego.

Z postanowień zawartych w Art. 22 Układu Zbiorowego nie wynika by marynarz był uprawniony do zasiłku chorobowego w przypadku, gdy zachoruje w domu w czasie wolnym (przed kolejnym zaokrętowaniem).
Cyfadaco było uprawnione do jednostronnej zmiany sposobu naliczania zasiłku chorobowego z dniem 15 kwietnia 2022 r.