2024-05-08
Wniosek do posłów i strony rządowej o reaktywowanie polskiej floty morskiej pod polską banderą

KOMUNIKAT 03/XIV/2023

2023-04-05

Marynarze skorzystają z nowego przewodnika medycznego na pokładzie dzięki armatorom i związkom zawodowym.

Pierwsze wydanie Międzynarodowego Przewodnika Medycznego dla Marynarzy i Rybaków  jest dostępne w formie drukowanej i cyfrowej jako ebook. Obejmuje:

• Główny przewodnik dla załogi pokładowej i zespołów lądowych, zawierający najnowszą wiedzę medyczną, z jasnymi i praktycznymi objaśnieniami procedur najlepszych praktyk;
  • Apteczka statku zawierająca szczegółowe informacje na temat najnowszych leków i sprzętu, które powinny znajdować się na pokładzie i które mogą pochodzić ze wszystkich części świata;
  • 10 kart akcji, które można wyjąć i nosić w dowolnym miejscu na statku, aby natychmiast ocenić sytuację medyczną w nagłym wypadku.

Przepisy międzynarodowe wymagają posiadania przewodnika medycznego na wszystkich statkach handlowych, które nie mają lekarza na pokładzie. Biorąc pod uwagę, że na liście załogi bardzo niewielu statków znajduje się wykwalifikowany lekarz, przewodnik z pewnością zostanie szeroko przyjęty w branży, ponieważ wielu marynarzy i właścicieli statków poszukuje najnowszych najlepszych praktyk medycznych w przystępnej formie.

Łatwy w użyciu układ i język przewodnika, zaprojektowane z myślą o profesjonalistach niemedycznych, to kluczowa przewaga nad poprzednimi przewodnikami medycznymi. Pomoce wizualne 3D, tabele, wykresy i praktyczne pytania oceniające pomagają załodze we właściwy sposób postępować zgodnie z procedurami medycznymi, zapewniając najlepsze możliwe wyniki dla członków załogi.
Załoga często znajduje się setki mil od brzegu, gdy na pokładzie dochodzi do incydentów lub wypadków. Niektóre są zbyt daleko, aby polegać nawet na ewakuacji medycznej helikopterem lub samolotem w celu uzyskania pomocy na czas. To sprawia, że odpowiednie reakcje na pokładzie są jeszcze bardziej krytyczne. | (Źródło: ITF)

Nowy przewodnik szansą dla pracodawców na podniesienie jakości opieki medycznej, skupienie się na bezpieczeństwie załogi.

Ta publikacja to odpowiednie źródło wsparcia pracodawców w zakresie ich własnego podejścia do gotowości i oceny ryzyka. Pomaga im opierać się na minimalnych wymaganiach określonych w międzynarodowych przepisach i konwencjach, zachęcając do podnoszenia standardów opieki nad załogą .
"Lepsze zdrowie i bezpieczeństwo na morzu oznaczają, że praca na morzu i wędkarstwo stają się bardziej atrakcyjne. Im więcej możemy zrobić, aby poprawić reputację branży wśród obecnych i przyszłych załóg, tym lepiej będziemy w stanie sprostać wyzwaniom związanym z załogą, przed którymi stoi sektor o rosnącym zapotrzebowaniu na ludzi".

Zdrowie i bezpieczeństwo to główny obszar zainteresowania ITF, który ma ponad 670 afiliowanych związków z ponad 147 krajów.